X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
🇹🇷 .TR Ön Kayıt İçin Son Gün 7 Ağustos!

Bilgi Bankası

gTLD Uzantılı Alan Adlarını Verme Yetkisi Kimdedir?

gTLD (Generic Top-Level Domain) uzantılı alan adlarının yönetim yetkisi, küresel internet yönetişim standartlarına uygun olarak Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından belirlenmiş ve daha sonra bu sorumluluk ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) adlı kuruluşa devredilmiştir.

ICANN, gTLD'lerin kayıt ve dağıtım süreçlerini düzenleyen küresel bir otoritedir. Organizasyonlar veya bireyler belirli bir gTLD'yi yönetme yetkisi için ICANN'a başvuruda bulunabilirler. Bu başvurular, detaylı teknik ve mali kriterlere dayalı olarak titiz bir değerlendirme sürecinden geçer.

Başvuruların uygun bulunması durumunda, belirli bir gTLD'yi yönetme yetkisi kazanan kuruluş, gTLD'nin kaynaklarını ve politikalarını belirleyen kurallara tam uyumluluk içinde yönetimini sürdürmelidir. Bu süreç, gTLD'nin etkin bir şekilde işlemesini ve internet topluluğuna güvenilir bir hizmet sunmasını sağlamak amacıyla titizlikle yürütülür.

Özetle, gTLD uzantılı alan adlarının verilme yetkisi, küresel standartlara uygun olarak ICANN tarafından belirlenen kriterlere göre başvuruları değerlendiren ve onaylayan kuruluşlar aracılığıyla sağlanmaktadır.gTLD uzantılı alan adlarını verme yetkisi kimdedir?

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(42 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)
Premium Domain & Hosting Sağlayıcınız

İndirim fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize kaydolun.

Top